5. klasei neatbilst telpas. Tās būs jāsakārto tik un tā

Ceturtdiena, 14. marts., 2002 Agrita Maniņa

"Mēs bijām gatavi savā skolā uzņemt 5., 6. klasi," - saka Saldus sākumskolas direktore GUNTA NORDENA. Ar viņas viedokli turpinām tēmu par ģimnāziju.

Nepilnības varētu novērst

"Skolā atbalstām ierosinājumu, ka skolēni, kuri nākotnē mācīsies tagadējā pilsētas ģimnāzijā, sākumskolā turpinātu mācības 5. klasē. Iepazītā skolas vidē, pie iepazītiem skolotājiem un prasībām - līdz 6. klasei, pēc tam viņi aizietu uz 7.

No otras puses - es saprotu, ka mūsu skola tehniski nav tam piemērota, jo būvēta kā bērnudārzs ar dzīvokļa augstuma griestiem. Intereses pēc izpētīju 1999. gadā izdotos "Noteikumus par higiēnas prasībām vispārizglītojošām skolām", bet tur nekas nav sacīts ne par griestu augstumu, ne telpu kvadratūru, ne logiem... Kādās pilīs un mazās mājās Latvijā ir ierīkotas skolas?! Kāpēc lai mūsu skola telpu ziņā būtu sliktāka? Tikai tāpēc, ka te lielāki logi un telpas pielāgotas tā, kā mūsu skolai vajadzīgs?

Jā, mums nav atbilstošas materiālās bāzes. Bet - ja reiz šeit būtu 5., 6. klase, mēs nopietni domātu, ka tiešām jāiegādājas soli, jāpārveido sanitārie mezgli, kas arī Pasaules Bankas renovācijas projektā ir paredzēts. Renovācija šogad sāksies, un tās gaitā nepieciešamo varētu izdarīt - projekts ir izstrādāts.

Lielais šķērslis ir sporta zāles trūkums... Piekrītot pilsētas ģimnāzijas direktores domām, gribu jautāt - vai tikai 5. un 6. klasēm nepieciešama sporta zāle? Tā, pirmkārt, ir vajadzīga mazajiem bērniem - sākumskolēniem. Tikai pēc tam var domāt par piektajiem, sestajiem, kuriem ir vieglāk aiziet uz sporta zāli citur. Par zāli ir jādomā pilnīgi neatkarīgi, vai skola paliks, kāda tā bijusi, vai mainīsies."

Būtu izaugsmes iespējas

"Esam aptaujājuši arī skolēnu vecākus. Liela daļa vēlētos, lai bērni turpina mācīties mūsu skolā, ja nākamajā mācību gadā ģimnāzija skolēnus vairs neuzņemtu.

Par šo iespēju esam pamatīgi pārrunājuši skolotāju kolektīvā un atzinuši, ka šādam risinājumam ir gan trūkumi, gan arī ieguvumi. Skolotājiem būtiski, ka pavērtos izaugsmes iespējas - ar 5., 6.klasi varētu vairāk piedalīties skolu apritē. Sākumskolai - pirmajam posmam rajonā ir ļoti maz konkursu, olimpiāžu, kur sevi parādīt skolai, skolēniem. Kaut vai sportā - ir 4., 5. klašu komandas. Līdz šim esam savus bērnus izaudzinājuši 5. klasēm, un pēc tam mūsu ceturtie ar viņiem sacenšas. Būtu mums piektie, šajā vecuma posmā sacenstos pilnvērtīgi. Tāpat arī citās jomās.

Savādāk būtu, piemēram, ar kori, jo nav 5. - 6. klašu kora, bet 5. - 9. klašu koris.

Mūsu skolā galvenokārt strādā pamatskolas pedagogi, kuriem izglītība atbilst, lai mācītu 5. un 6. klasē. Protams, ir nepieciešama tālākizglītība - smags darbs no skolotāju puses. Būtu arī jāraksta atbilstošas mācību programmas. Mēs tam esam gatavi. "

Domē nepieciešams speciālists

"Jautājums par ģimnāziju izceļ situāciju, ka pilsētā pietrūkst cilvēka, kas atbild par izglītību. Par vienu tēmu varu griezties pie viena cilvēka domē, par savādāku jautājumu man jārunā ar citu cilvēku...

Tad, kad domē ierosināja jautājumu par izglītības speciālistu, to noraidīja naudas trūkuma dēļ. Tas sāp visvairāk. Saldū ir ļoti nepieciešams cilvēks, kurš pārzina Saldus bērnudārzus un pilsētas skolas; cilvēks, kas izglītības sistēmu redz pilsētā kopumā un par to arī atbild. Tagad neviens īsti neatbild, arī nejūtas kompetents. Grib uzvelt atbildību Izglītības pārvaldei, bet tai nav nekādas daļas par pašvaldības izglītības iestādēm."

Varbūt kļūs par elitāru skolu

"Man patīk doma, ka Saldū varētu būt dažādas skolas - sākumskola, pamatskola, vidusskola, ģimnāzija. Kāpēc Saldū nebūt ģimnāzijai, īpaši - ja šādu ceļu skola jau iesākusi un kādu posmu jau nogājusi? Protams, patlaban ir tikai nosaukums, tādēļ jāiegulda daudz darba, lai skola patiešām kļūtu kvalitatīva. Ja tās koletīvā par to domās, aicinās darbā labus skolotājus, popularitāte skolai augs. Jā, varbūt ar laiku tā arī pulcēs pie sevis labākos skolēnus...

Bet patlaban man ir tiešām žēl to mūsu skolas bērnu, kuriem, lai nokļūtu ģimnāzijā, nāksies mācīties arī 2. vidusskolā, tādējādi ejot garu ceļu."

Citi raksti sadaļā: Viedokļi

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes

Mūsu tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai nodrošinātu un uzlabotu tīmekļa vietnes darbību, sniegtu vietnes apmeklētājiem pielāgotu informāciju par mūsu produktiem un pakalpojumiem, analizētu vietnes apmeklējumu. Lietotājam jebkurā brīdī ir iespēja piekrist, atteikties vai mainīt savu piekrišanu. Vairāk informācijas par izmantotajām sīkdatnēm skatīt sīkdatņu izmantošanas noteikumos.

Lasīt vairāk